Bulimie
Bulimie
Bulimie (bulimia nervosa) je jednou z poruch příjmu potravy, stejně jako anorexie. Spočívá v záchvatovitém přejídání a snahou tomuto čelit - buď úmyslném vyvrhování potravy, ale také vyvoláváním průjmu, užívání anorektik či jiných látek k hubnutí se snahou, aby postižený netloustl. Projevuje se zejména u dívek (žen) ve věku 13 - 18 let, není však výjimkou ani ve vyšším věku a u mužů. Bulimie se léčí pomocí psychoterapie.
Bulimie - pochází od slova bulimis což v přesném překladu znamená „býčí hlad“, (limos - hlad, bous - býk). Jako první ji takto pojmenoval Galén (2. století n.l), ke specifikaci choroby jinak nazývané „vlčím hladem“. Když okolo roku 1979 londýnský psychiatr Gerald Russell oddělil jistý počet pacientek trpících anorexií, které trpěly „zákeřnou odměnou“ této choroby. Ta tkvěla v občasném záchvatovém přejídání a ztrátou kontroly nad množstvím zkonzumovaných potravin.
Důkladnější studie poté ukázaly že cca 40 % anorektiček trpí občasnými záchvaty přejídaní a existují osoby, které netrpí anorexií, ale přesto se také často přejídají (třeba i vícekrát než 2 krát týdně) a tato situace trvá déle než tři měsíce. Bylo tedy jasné že tyto osoby trpí úplně jinou nemocí která byla nazvána bulimií (žravostí), která byla později označena jako zravost psychická (mentální) - (bulimia nervosa).